Окунь по першому льоду

Перший лід- справжнє свято для всіх шанувальників зимової риболовлі. По першому льоду активна практично будь-яка риба, навряд чи який рибалка стане зараз скаржитися на відсутність кльову. А вже те, як по першому льоду поводяться окунькі, незрівнянно ні з чим. Навіть в літні дні не побачиш таких частих клювань, як це трапляється зараз. Варто блешні тільки досягти енної глибини, і будьте впевнені, який-небудь зелений полосатик її обов’язково схопить! Звернути увагу на ловлю окуня по першому льоду варто ще й тому, що більше ніколи протягом усього зимового періоду окунь не дозволить вам настільки байдуже ставитися до приманок, як це він робить зараз.

Дійсно, окунь зараз ловиться практично на все. І на блешні з мотилем, і на блешні з опаришем, і на безнасадочних блешні (як правило, «мурахи»), і на дрібні зимові блешні, на шматочки поролону, силікону, і масу багато чого іншого. Ловлять, хто на що здатний. Причому, форма блешні не має абсолютно ніякого значення. Знаєте, яка найпопулярніша блешня для активного зимового окуня? Це звичайний свинцева кулька! Так-так, саме темний (окислений) свинцева кулька з гачком і насадженими мотилями. Причина проста — ця приманка швидше за інших досягає дна. А там уже її очікує зграйка окунів, які навперебій до неї поспішать. Ось і все критерії до приманок — чим швидше блешня опуститися на дно, тим швидше її схопить окунек.

Ловляться окунькі всякі: і недомірки до 300г, і середнячки грам по 400-600, і навіть вельми і вельми солідні екземпляри, вагою від 600г і вище. Все залежить від того, яка зграйка окунів облюбувала місце під вашою лункою. Правда, кількість недомірком можна і зменшити. Робиться це за допомогою пари простих прийомів. Нижче піде мова про те, як перетворити зимову окуневу риболовлю з просто приємної в воістину ідеальне проведення часу.

Отже, для зимового окуня знадобиться і своєрідна снасть. Вудилище кожен рибалка застосовує своє улюблене, і взимку це правильно. Тому почнемо, мабуть, з кивка. Окуневі клювання досить впевнені, найменшого дрижання кивка ви не побачите. Тому за особливу чутливість не турбуйтеся. Деколи доводиться злегка граєтесь приманкою, а це робити краще довгим кивком — від 6 см. Гра виходить в рази краще. Але довжина і міцність кивка також залежить і від ваги блешні. А вага блешні, в свою чергу, від глибини і сили течії. Ось ці три складових і потрібно об’єднати в одне ціле. Тоді у вас вийде зручна легка снасть, ловити якої одне задоволення. Давати конкретні рекомендації тут складно — скрізь свої умови. Але витратити час на підбір складових для снасті все ж варто.

А тепер про те, як зменшити число клювань дрібної риби. Нами було відмічено, що дрібні окунькі воліють великі кульки з мотилями. Дивно, але чим більше був свинцева кулька, тим дрібніше траплялися окунькі. Тому не варто застосовувати кульки більші 0.6 — 0.8см в діаметрі. Другий спосіб більш надійний — відмовитися від насадок взагалі. Мотиля потрібно залишити вдома. А замість кульки використовувати спеціальні безнасадочних мурахи. Помічено, що окунь на них бере значно більші, правда, часом в стільки ж разів і рідше. Використовувати ті ж кульки без насадок теж не варто — вони не придатні для безнасадочних лову, і максимум, чого ви досягнете — це зниження інтенсивності клювання.

Також, якщо посидіти над лункою тривалий час, можна помітити цікаву картину. На різній глибині беруть приманку окунькі різних розмірів. Наприклад, у самого дна можуть брати окунькі грам по 400, а на 2-3м вище вже мормишку хапають більш дрібні (або більші) окунькі. Особливо це помітно при лові на ті ж свинцеві кульки з мотилями. Причина напевно в тому, що під лункою тиняється кілька стаек окунів. У кожній зграйки особини приблизно однакові, дрібні з великими не перемішується. Середні або великі окуні можуть тільки витіснити молодняк з ділянки, але переміщатися — ніколи. Ваше завдання в таких випадках ловити тих окунів, що побільше. Методом проб визначаємо глибину їх стоянки, і саме до них опускаємо блешню. Перший час напевно доведеться пограти приманкою, але потім окунькі почнуть її брати під час опускання.

Де шукати зимового окуня? О, з цим у вас проблем не виникне. Якщо цього не знаєте ви, напевно знають інші рибалки, які утворюють на льоду масу невеликих груп. Ось до них і прагнете. Взимку при лові окуня я ще ніколи не користувався ехолотом, в кожній річці, в кожній водоймі ці місця були настільки загальновідомі, що шукати окуня не було ніякої потреби. Але якщо виникне така необхідність, потрібно пам’ятати, що окунь рідко тримається на бурхливих ділянках. Як правило, його зустрічаєш недалеко від берега, на відстані 20-40м. Можна зустріти його і біля різних островів або кіс, в місцях скупчення відмерлих водоростей, але обов’язково в чистій, проточній воді. Доводилося ловити окуня і практично на середині річки, але, правда, і там глибина була невелика — близько 5-7м, а