Сніг, який лежить на льоду замерзлої річки — досить звичне нам явище. Сніжком може бути покритий абсолютно весь крижаний покрив, немов річку «покривалом накрили». Снігом можуть бути покриті і лише окремі, невеликі ділянки льоду (наприклад, коли при сильних морозах випадає мінімум опадів). А може снігу на льоду і зовсім не бути (буває таке, що морози є, а опадів немає), і лід стає подібним товстому склу або кришталю — настільки він прозорий.

Але рибалки сніг на льоду повинен цікавити не тільки з естетичних міркувань. Адже вже помічено, що наявність-відсутність снігу на льоду здатне кардинальним чином позначитися на клюванні багатьох риб. І особливо сильно цей самий сніжок на льоду здатний зіпсувати-підняти настрій не кому-небудь, а самому «ікластих» судака. Про вплив снігу поверх льоду на пліткувати клювання і хочеться в цій статті поговорити.

В пам’яті у мене на цей рахунок спливає пара випадків.
Йшов 2001 год. Початок грудня видався морозним (-5 -10 за Цельсієм), але при цьому дуже довго не випадало опадів. І так вийшло, що ми вперше в своєму житті вибралися на абсолютно чистий, «скляний», півметровий лід, без єдиної сніжинки на ньому. Краса неймовірна: на глибинах до 4-5 метрів спокійно можна було розглядати.

Але дуже швидко гарний настрій випарувалося. Виявилося, що такий лід абсолютно безперспективний для риболовлі. Це був перший раз в житті, коли за цілий день, по першому льоді, нам вдалося витягти з води лише двох шалених садочків-недомірком — вагою 500г і 700г відповідно. Це точно була одна з найгірших рибалок за все життя.

Другий випадок стався в тому ж році, але десь посередині зими. Ми також вирушили на лід у пошуках судака. Лід на цей раз не був настільки «скляним», як в попередній історії — і судак, хоч і дуже погано, але ловився. Але, як виявилося, мізер снігу на льоду — теж варіант для судака не з кращих. До полудня у нас було всього 3 судачка близько 1.5-2кг вагою. А потім клювання і зовсім затих. І залишитися б нам в той день з величезним носом, та тільки після полудня випав рясний снігопад! Що після цього почало творитися ?! Наші лунки «ожили»: кожні 10-15 хвилин раз у раз почали слідувати пліткувати клювання! Риболовля була врятована, і додому ми поверталися з повними ящиками, битком набитими відмінними судаками!

Ці два випадки в корені перевернули моє уявлення про Судакової ловлі. Виявляється, сніг на льоду здатний впливати на клювання судака не менш, ніж температура води, тиск і інші «чинники». Воно то, в принципі, так і є. Ось тільки, продовжуючи ловити судака далі, явищу «клювання судака в залежності від снігу на льоду» було знайдено більш просте і прозаїчне пояснення. І справа тут не в самому снігу, а в сонячному світлі, який цей сніг здатний не пропускати.

Це стало ставати зрозуміло під час моїх спроб половити судака в схил. Взимку, коли ще не було льоду, я часто виходив на човні в річку, ставав прямо над судачьей бровкою, і намагався зловити стоять там судаків на балансир. Коли тіні від дерев лягали на воду, і закривали собою бровку, клювання був непоганим. Як тільки тіні зміщувалися в сторону, і бровку висвітлювали прямі сонячні промені, на клювання розраховувати вже не доводилося.

А остаточно все стало ясно, коли заради інтересу я вирішив подивитися на гру блешні «під льодом» і «поза льоду». Наскільки ж яскравіше, красивіше і ефектніше гра блешні виглядає саме в затіненій воді! Крім того, тінь від льоду добре скрадиват тіні: як риб, так і самих рибалок. Тобто, якщо лід наглухо покритий снігом, судак не тільки краще бачить яскраву приманку, але і відчуває себе більш розкуто.

Виходячи з вищесказаного, любителям зимової судака можна зробити такі висновки.

Коли лід на річці дуже чистий, «Кришталь» — це виглядає дуже красиво, але для риболовлі практично завжди абсолютно безперспективно. Риба в таких випадках зазвичай дуже обережна: на льоду добре видно рибалки. Якщо, до того ж, і сонце яскраво світить, то це ще гірше погіршує ситуацію: видимість у воді стає недозволено хорошою. На мою думку, в таких випадках краще просто не думати про риболовлю, а піти прогулятися по красивому льоду.

Якщо ж сніг на льоду присутня — це є добре. Причому, чим більше на льоду снігу — тим краще. Так, якщо лід містить на собі товстий шар снігу (або ж якщо шар снігу не товстий, але дуже щільно спресований), то часто можна розраховувати на стабільний клювання судки протягом цілого дня, не особливо звертаючи уваги на сонці. Якщо ж снігу на льоду менше — то і судак стає прискіпливіше. Починаються періоди бесклевья — по 1, 2, 3 години без жодного клювання. Якщо ж снігу на льоду зовсім мало — то така ситуація не сильно відрізняється від тієї, коли лід «кришталевий». Але є і третій пункт!

Снегопад – в 90% случаев сулит улучшение клева судака. Мне не один раз приходилось замечать, как клев судака после снегопада резко улучшался. Как бы скуден не был клев до снегопада, после него судак словно оживал, и рыбалка приобретала новые краски. Разумеется, мы уже разобрались, что клев судака зависит не столько от снега, сколько от самого факта темноты в воде. Яркие приманки видны лучше, тени – хуже, да и сам судак по своей натуре – рыба сумеречная. Но ведь это не отменяет того факта, что снегопад – действительно хороший друг судачатника!

(Visited 14 times, 1 visits today)